1971

Popis obce

Kryry jsou střediskovou obcí s dobrým výhledem pro rozvoj obce do budoucna. Po dřívější stagnaci MNV do roku 1960, do které můžeme hodnotit práci na MNV jako neuspokojivou a zaměřující se spíše na udržení obce, nastává po vydání zákona o národních výborech zlom k lepšímu hlavně ve zkvalitnění veškeré práce MNV a jeho členů. Po volbách do národních výborů v roce 1964 se poslanci MNV aktivizují, v obci dochází k odstraňování starých budov, které nepůsobily pěkně na vzhled obce, jiné domy se opravují, provádí se údržba a modernizace domů v obci. Hlavní rozvoj obce nastává za vedení předsedkyně MNV soudružky Mil. Krátké po roce 1967. Je postaveno nákupní středisko a byty na Hlavní ulici, opraveny a vybudovány nové chodníky, opraveny ulice. Rovněž most na Malou stranu je přebudován. Do dnešního dne byla ještě postavena provozovna drobných oprav MNV, pavilonová přístavba s tělocvičnou a Školní družinou při ZDŠ. Na hlavní ulici bylo postaveno 12 bytových jednotek vedle Sokolovny. JZD postavilo 4 bytové jednotky pro své členy a další jsou rozestaveny. Do obce byl zaveden vodovod od Vroutku. Rozvod vody v obci je prováděn postupně do jednotlivých ulic v akci "Z". Dále byla vybudována kanalizace ve Valovské ulici, Komenského, Pivovarské, Kostelní, Dukelské a Na Rybníkách. Bezprašné komunikace byly provedeny v Kostelní a Valovské ulici. Parkové úpravy byly provedeny za pomoci učitelů a žáků ZDŠ na všech volných prostranstvích v obci. Na národním výboru byla instalována nová oddací síň. Na hřišti pod rozhlednou byl postaven kiosk, zavedena elektřina a upraveno jeviště pro vystupování souborů. Na rozhledně postavena LMS střelnice asfaltových holubů, kde každoročně jsou pořádány závody ve střelbě na asfaltové holuby. Střelnice je majetkem Lidové myslivecké společnosti. Hřiště Sokola bylo oploceno a postavena nová kabina.

Výstavba JZD se zaměřila na stavbu dvou sušáren chmele, nového dvouřadého kravína a 3 česaček chmele. Dosud má však ještě ustájeno mnoho hovězího dobytka v provizorních chlévech, vybudovaných uprostřed obce z bývalých stodol, vzájemně propojených. Prasečník je směrem k cihelně v bývalé továrničce. Kanceláře JZD jsou v budově bývalého mlýna na Hlavní ulici. Vývařovna byla postavena vedle budovy národního výboru a slouží po dobu česání chmele. Ubytovny pro česáče chmele jsou vybudovány v prostorách mlýnice bývalého mlýna. Ostatní závody, a to Severočeské cihelny n. p., provozovna Kryry, Severočeské dřevařské závody - provozovna pily a Sklo Union, provozovna v Kryrech se zaměřily na rozšíření a zmodernizování provozů.

Za dobré plnění prací v akci "Z" byl Místní národní výbor v Kryrech odměněn v roce 1965 titulem: Vzorná obec Severočeského kraje a darem 50.000 Kčs a pak v roce 1966, 1967, 1968, 1969 a 1970 čestným uznáním ONV a darem 25.000 Kčs. Hodnota díla v akci "Z" byla za tato léta asi 4 milióny Kčs. Stavba ZDŠ, včetně zařízení, stála 10 miliónů Kčs.

Provozovny drobných oprav při MNV plní následující profese: Klempířství, pokrývačství a hromosvodářské opravy, elektrikářství, topenářství, instalatérství, zámečnictví, truhlářství, malířství pokojů, kadeřnictví a holičství, sběrna prádla a mandl, zednické opravy, doprava, odvoz popela a čištění obce, doprava plynu pro spotřebitele v obci. Zaměstnáno je 47 pracovníků. Tyto služby jsou zřízeny i pro potřeby spádových obcí.

Aby byla zvýšena zaměstnanost žen, které nemohou dojíždět za prací jinam, Rukavičkářské závody n. p. Dobříš, provozovna Abertamy, zřídila v Kryrech pobočku závodu. Tato je umístěna též v nové budově Provozoven drobných oprav.

Stranické organizace: Nejsilnější politickou stranou v obci je KSČ, která má ZO v JZD, na cihelně, ve sklárně i v obci. Činnost koordinuje 11 členů MV KSČ. Tyto organizace jsou hybnou silou akcí v obci. Druhou politickou stranou je Československá strana socialistická.

Další organizace v obci: NF, ČSČK, SPB, SČŽ, Svaz Československo-sovětského přátelství DSO Sokol, Svaz čsl. včelařů, Svaz zahrádkářů, Svaz chovatelů drobného zvířectva, LMS, SSM, Svaz protipožární ochrany.

Ve volbách v roce 1964 byli zvoleni do MNV tito poslanci: Archman M., Foldová B., Holovka Mikuláš, Hřebec V., Hýnová Jarm., Janák Alex., Janouškovcová M., Katona Jiří, Kilik Gustav, Knop Mir., Kotlín Oldř., Kovařík Vl., Kutiš V., Kypta Štěp., Ladman Zd., Lehký Frant., Lipavský Jar., Mrázek Mil., Navrátil Mir., Ondruš Al., Pavlů Růžena, Pidrman Adolf, Rezková Jarosl., Rüther Herbert, Rybáčková M., Soukupová Věra, Staněk Mir., Svoboda Ant., Šmídová Lib., Švec K. starší, Tarčinec I., Vasilensko Alexandr.

Mezi obdobím do roku 1971 někteří poslanci z obce odešli, jiní zemřeli, nebo pro stáří žádali o výměnu. Za poslance Katonu, Vasilenska, Hřebce, Ondruše, Holovku a Foldovou byli doplněni následující poslanci: Fedeleš Ivan, Šmatlava Rud. ml., Švarc Milan, Václavík Petr, Kobylková Božena st. Rada byla 11ti členná. Zřízeno bylo 8 komisí. Předsedové komisí jsou členy rady MNV. Za sedmileté období bylo konáno 68 schůzí pléna MNV, 262 schůzí rady MNV a 701 schůzí jednotlivých komisí. Předsedou MNV byla zvolena soudružka Mil. Krátká a tajemníkem s. Pidrman Adolf. V jednotlivých komisích pracovalo ještě 49 členů komisí a aktivistů, kteří dobře plnili svěřené úkoly.

Tento národní výbor pracoval též v roce 1971 až do voleb, které byly stanoveny na tento rok. Během roku 1971 prováděly se různé úpravy v obci, které směřovaly k zlepšení prostředí našich obyvatel. Většina našich obyvatel již se plně cítí svázána z obcí. Jsou prováděny opravy domů a prostranství kolem nich. Mnohé byty si majitelé zlepšují vnitřními úpravami, je zaváděno ústřední topení, vodovody, dávána nová okna a nové fasády domů. Třeba jsou budovy většinou staré a stavěny z pískovce, majitelé i tyto domy opravují, izolují a dávají nové krytiny na střechy. Několik pěkných nových bytů vzniklo v obci přestavbou ze stodol, které nebyly využívány. Je opravena rfovněž rozhledna, která se majestátně tyčí na kopci nad Kryrami. Tato rozhledna svou odlehlostí dělá národnímu výboru mnoho starostí. Dokud byla volně přístupna veřejnosti, docházelo k znečišťování prostranství uvnitř rozhledny. Bylo tedy usneseno otevírat tuto rozhlednu jen na neděli. Ani tento způsob se neosvědčil. Nesvědomitá mládež zničila již několikrát přístupové dveře a rozbíjí okna. Uvažovalo se o získání hlídače této památky a v širokém okolí jediné stavby. K tomu rovněž nedošlo, protože MNV neměl prostředky k úhradě platu hlídače. Bylo započato se stavbou koupaliště. Místo, které bylo vybráno, nachází se pod strání směrem k Černčicům na Podvineckém potoce, jehož vody po pročištění mají toto koupaliště napájet čistou nezávadnou vodou. Bazén již byl letos stroji vyhlouben a ve stráni započato se stavbou zásobovacího střediska - pohostinstvím. Tato stavba byla během roku postavena v hrubé stavbě. Dokumentace na vlastní bazén však byla nedostatečná, nebyly předem provedeny hloubkové průzkumy budoucího dna a proto došlo k prozatímnímu zastavení této stavby. Pískové podloží je závadou, která se bude muset řešit jiným způsobem, než bylo původně plánováno.

Během roku byla provedena adaptace staré budovy ZDŠ. Vyměněna všechna okna, dveře a podlahy. Do všech tříd zavedena tekoucí voda a dáno nové zařízení tříd. Dále bylo provedeno nové napojení chodbou na pavilonovou přístavbu. Dokončovací práce se však protáhnou ještě do příštího roku. V Komenského ulici byla dobudována kanalizace a napojena ke kanalizaci z Valovské ulice a v Pivovarské ulici. V Komenského ulici byly postaveny dva nové domy stejného typu, a to panem Karlem Pavlů aj. Šestákem ml. Další stavby v této ulici se připravují. V celé obci dochází k rekonstrukci elektrického vedení a pouličního osvětlení pomocí stožárů. Nové osvětlení zavedeno do ulice Komenského a uliční osvětlení bylo prodlouženo od pily na cihelnu. Stará budova školy u kostela byla též celá opravena a prozatím slouží jako jídelna pro ZDŠ.

Svaz zahrádkářů obdržel od MNV pozemek pod sklárnou s přístupem Hlubokou cestou. Členové svazu si přidělené díly oplotili a velmi pěkně pracují. Mají pěkné pěstitelské výsledky a znamená to rovněž další zvýšení životní úrovně členů spolku. Mnozí si postavili na pozemku pěkné chatky.

Na podzim bylo přistoupeno ke generální opravě Mateřské školy. Tím vzniká pěkně upravený samostatný školní komplex v obci. Velkou pomoc poskytli při této rekonstrukci rodiče i patronátní závod.

Některé domy v obci náleží domovní správě v Podbořanech. Rovněž tyto domy jsou postupně opravovány tak, aby nájemníci byli spokojeni. Domovní správa má ve správě 23 domů. Rovněž některé závody vlastní v obci domy. MNV spravuje 6 domů.

Členy ONV jsou z naší obce: M. Krátká, Štěpán Kypta. Po podzimních volbách členem ONV se stal Václav Čapek, dělník cihelny.

V listopadu t. r. byly provedeny volby do národních výborů všech stupňů. Do našeho národního výboru byli zvoleni následující občané: Bouška Václav, Bříza Frant., Hönigová Zd., Hanlová Bož., Hýnová Jarm., Janák Alex., Janouškovcová Mar., Kilik Gustav, Kobylková Bož., Knop Miroslav, Kotlín Ol., Kovařík Vl., Krátká Mil., Krebsová Mil., Kypta Štěpán, Kučera Jar., Kuliš V., Ladman Zd., Mejstřík Mir., Michalová L., Prágnerová Radmila, Prokop Jos., Rezková Jar., Richterová Věra st., Spurný Jos., Šmatlava Rud., Švarc Bedř., Švec K. ml., Vorba Alex, Voříšek Milan, Vrána Jar.

Na zasedání prvé schůze MNV došlo k volbě předsedy, kterým se stává opět s. Krátká Mil. a tajemníkem byl zvolen s. Bouška Václav.

Členové rady jsou:

Bouška V.

Kilik G.

Krátká Mil.

Michalová L.

Bříza Fr.

Kobylková Bož.

Kypta Štěp.

Mejstřík Mir.

Hynová Jarm.

Kotlín Ol.

Kutiš V.

Švarc Bedřich

Pro pomoc v práci MNV byly vytvořeny následující komise, které se skládají z členů rady MNV, pléna a aktivistů. Předsedou jednotlivých komisí je vždy člen rady, aby rozhodnutí a návrhy komise mohl hájit v radě i plénu MNV.

Komise lidové kontroly:

Mejstřík M., Rezková, Ladman, Kučera, Janotová Jarm., Šesták Jos., Vitebský V., Švecová Alena, Šestáková Marie.

Komise místního hospodářství:

Bříza Fr. st., Janouškovcová, Šmatlava, Hotěk Petr, Sivulský Lad., Brožíková M., Charvát Václav.

Komise sociální:

Michalová, Janák Alex., Richterová V. st., Kovaříková Mar., Širhantová M., Čapková D., Hřebcová Mil., Svisták Fedor.

Komise finanční:

Hýnová Jarm., Knop, Prágnerová R., Dvořák Jar. st., Jirásková Anna, Bláhová Ol., Siřišťová Jiřina.

Komise ochrany veřejného pořádku:

Švarc B., Spurný J., Švec Karel ml., Folda Ed., Lehký Fr., Gregor J., Ladmanová Vl., Šmídová, Charvátová Zd. st., Klička Ant., Milota Václav ml.

Komise pro životní prostředí:

Kypta Štěpán, Kučera Jar., Voříšek Mil., Hliňák Fr., Vyčítal Jan, Hrouda Jos., Selczanyi Ondřej, Mlkvý Jar., Šuráň Karel, Eisenhammer Zdenek st., Soušek Jos., Hrabovský Jan.

Komise pro výstavbu:

Kotlín Ol., Prokop Jos., Vorba Alex., Prágner Jan, Archman Miloš, Spurný K., Šimek Michal.

Komise zdravotní:

Kilik Gustav, Vrána Jar., Hanlová B., Soukupová Věra, Mejstříková Melanie, Mokrošová Jarm., Holovková Ludmila, Dr. Hoffman Zd., PhMr. Nováková.

Komise zemědělská:

Kuliš Václav, Fedeleš Ivan, Mottl V., Pěchota Boh., Sláma Frant., Hurt Rostislav, Štos Zdenek.

Komise kulturně školská:

Kobylková Božena, Hönigová Zd., Krebsová Mil., Kovařík Lad., Petružálková Eva, Milfort Ondřej, Klovrza Frant., Fenclová M., Mottl Alois, Dondová Alena, Jánská Věra, Subotová Marie.

Všichni členové komisí se ujali práce v MNV a dobře pracují. Řídí se vypracovaným plánem práce a snaží se ho plnit k spokojenosti občanů.

Zemědělství v obci

Jediným zemědělským závodem v obci je Jednotné zemědělské družstvo Československo-sovětského přátelství. Předsedou družstva je Herbert Rüther, ekonomem Záhorský Vladimír, zootechnikem Vyhnálek Alexandr, agronomem Ladman Zdenek, hospodářkou Priknerová Silvestra, mechanizátorem Bělíček Mir., skladníkem Vyoreal Frant., pokladníkem Roučková M. st., chmelařským agronomem Šperl Jaroslav.

Rok 1971 nebyl poměrně příznivým rokem pro zemědělství vzhledem k nepříznivému počasí. Tím se stalo, že se nepodařilo splnit mnohé z plánovaných úkolů družstva. Uzávěrka končí ztrátou 1.497.000 Kčs proti plánu. Tuto ztrátu samotné družstvo nemohlo uhradit a proto požádalo o přiznání státní dotace z fondu ministerstva zemědělství. Hlavním důvodem tak vysoké ztráty bylo nesplnění produkce v rostlinné výrobě. Tato produkce byla splněna jen na 71,7 % plánu na rok 1971. Ve sklizni chmele bylo dosaženo místo 539 q jen 262 q, ve sklizni cukrovky bylo dosaženo místo plánovaných 10.200 q jen 3.300 q, krmné řepy bylo sklizeno 28,5 % z plánu. Hluboko pod plánem zůstala i výroba siláže. Místo plánovaných 30.300 q bylo vyrobeno jen 12.575 q. Tyto ztráty nemohly nahradit dobré výsledky ve výrobě obilovin. Bylo dosaženo průměrně 27,8 q na 1 ha. V tomto roce kladem výroby přes tak velké ztráty zůstává ta okolnost, že byla zajištěna krmná základna pro živočišnou výrobu. Vypomohl zkušební provoz nově postavené sušičky na píci. Bez ohrožení potřebných zásob sena v krmné bilanci mohlo družstvo prodat 1.500 q senné moučky jako protidodávku na krmné směsi. A tak sucho neohrozilo živočišnou výrobu, která zaznamenala ještě proti loňskému roku vzestup výroby. Hovězího masa bylo celkem vyrobeno 610 q, vepřového masa 517 q, mléka 518.000 litrů. Bylo dosaženo plánované výše v absolutním množství, ale i v užitkovosti. Dojivost na 1 krávu činila v průměru 6,9 litru proti plánu 6,86 litru. Denní přírůstek u skotu byl 0,69 kg, u vepřového bravu 0,46 kg na kus a den.

Rozsah investiční výstavby byl v tomto roce největší za celou dobu trvání družstva. Pokračovala výstavba dalšího kravína. Prací bylo provedeno za 3,406 miliónu Kčs. Dokončena byla výstavba sušičky zelené píce v rozsahu 1,351 mil. Kčs.

Dále byly postaveny 3 ha nových chmelnic.

Celkové hospodaření v uzávěrce vypadalo následovně:

Výnos byl celkem 7.053.000 Kčs

Provozní náklady 4.272.000 Kčs

Na odměnách bylo vyplaceno 2.627.000 Kčs

Pojištění 435.000 Kčs

Soc. a nemoc. pojištění 301.000 Kčs

Úroky 176.000 Kčs

Ostatní výdaje 98.000 Kčs

Zemědělská daň 131.000 Kčs

Na úhradu invest. Výstavby 560.000 Kčs

Celkové pasivum se jeví částkou 1.497.000 Kčs.

Všech členů družstva je 139.

Průmyslové závody

Severočeské dřevařské závody v České Lípě, provozovna Kryry se v letošním roce zaměřily pod vedením soudruha Jos. Kobylky na zlepšení provozních zařízení pro ulehčení práce zaměstnanců. Byla dokončena výstavba nového sila na piliny, do pilnice dáno kolejové zařízení a ve skladu dřeva se užívá vysokozdvižný vozík k usnadnění manipulace s řezivem. Zavedeno páskování řeziva, což usnadňuje nakládání řeziva na vagóny, protože závod se ve velké části podílí na exportu řeziva do zahraničí. Celkem za rok 1971 bylo vyrobeno 10.056 m3 řeziva. Celkem v závodě je zaměstnáno 33 pracovních sil. Je jedinou pilou na našem okrese Louny.

Sklo - Union - provozovna v Kryrech, je pobočným zpracovatelským závodem Sklo - Union n. p. Teplice. Skleněné tabule jsou dováženy z mateřského závodu a v provozovně zpracovány. Zhotovuje se matované a ledové sklo, zrcadla všech rozměrů, nábytkářské sklo se zabroušenými hranami. Provozovna je rovněž zaměřena na vývoz do ciziny. Vedoucím provozovny je s. Hejda Vlastimil. V závodě pracuje 148 zaměstnanců.

Důležitým závodem v naší obci jsou Severočeské cihelny, n. p. Teplice, provozovna v Kryrech. Vedoucím provozovny již po dlouhá léta je s. Krátký Frant. I tento závod se modernizuje. V tomto roce vyrobila provozovna 13.346.000 c. j. Plán překročila ve výrobě o 1.250.000 c. j., přestože počet pracovníků dosáhl pouze 99,5 % z plánu. Plán hrubé výroby byl splněn na 111 %, rovněž plán výroby zboží. Výnosy provozovny byly překročeny o 915.695 Kčs, což svědčí o dobré práci zaměstnanců celého závodu. V příštím roce bude započato s rekonstrukcí celého závodu.

Celkové příjmy MNV v roce 1971 byly 1.840.017 Kčs

Celkové vydání MNV v roce 1971 bylo 1.648.623 Kčs

Počet obyvatel dosáhl 31. 12. 1971 1.707 osob.

Během roku bylo na MNV uzavřeno 46 sňatků, narodilo se 35 dětí.

Katastr obce měří 1.559 ha.

Kultura a školství

V obci je úplná ZDŠ se 14 třídami. Je školou střediskovou. Dochází do ní žáci z Kryr, Mukoděl, Příběnic, Černčic, Bílence, Petrohradu a Stebna. Z Mukoděl, Příběnic dochází již do 1. - 5. ročníku. Z ostatních obcí až do 6. - 9. ročníku naší školy. Vzhledem k opravám v hlavní budově školy, vyučují se 6. - 9. ročníky v novém pavilónu a dílnách. Nižší stupeň je umístěn ve dvou budovách v okolí školy a v místnostech pro DM nad kuchyní školy. V nové budově je též umístěna jedna třída zvláštní školy z Podbořan pro děti našeho obvodu. Dílny jsou dále ve starých místnostech dřevěného domku

v Komenského ulici, který byl postaven v roce 1958 k tomuto účelu a k ubytování česáčů chmele.

Ředitelem školy je Gregor Karel, zástupcem ředitele Jarmila Hýnová. Ostatní učitelé na škole:

I. - V. ZDŠ: Mrázková Jarmila, Jánská Věra, Kobylková Božena, Knopová Marta, Martincová Magda, Prikner Karel. Ve IV. Ročníku je vyučováno poloodborně. Martincová i Prikner vyučují zároveň na vyšším stupni zpěv a dílny.

VI. - IX. Ročník ZDŠ vyučují: Klovrza František, Mejstříková Hana, Mejstřík Miroslav, Gregorová Ludmila, Ráža Břetislav, Urbanová Božena, Krobová (Mejstříková) Melanie.

Ostatní zaměstnanci školy: Juha Vl. st. - školník, Juhová, Hoštická R., Hanlová B., Janouškovcová M., Jeřábková R.

Vychovatelky DM: Náglová Jiřina, Lajčáková Hana - pracují ve dvou odděleních.

Mateřská škola: Ředitelkou školy je Petružálková Eva. Učitelkami školy: Kučerová, Hroudová, PhDr. Novotná, Korecká, Puškarská.

Škola je umístěna v samostatné budově. Má tři oddělení. Otevřena je od 6. hodiny do 16. hodiny. Školu navštěvuje 81 dětí. V listopadu byla ukončena oprava školy - budovy a vnitřního zařízení. Vytvořeno tak příjemné prostředí pro děti.

Jesle, zařízení MNV, jsou umístěny rovněž v samostatné budově. Ředitelkou jeslí je s. Jelínková Libuše. Vychovatelkami: Soukupová Věra, Jirásková Anna, Teplá Marie, Hoffmanová Dana. Zaměstnanci: Šedivá A., Dušková M., Krupičková Ol. Počet dětí je v průměru 28.

Kulturně osvětová činnost v obci

Hybnou pákou kult. osvětové činnosti je Kulturně školská komise MNV. Tato komise se pravidelně schází podle plánu a veškerou práci v obci dobře koordinuje. Plány na rok 1971 předložilo celkem deset organizací naší obce a tyto plány také byly splněny. Protože naše kino je střediskové, promítá třikrát týdně. Je zařízením MNV. V neděli jsou odpolední dětská představení. Vedoucím kina je s. Ad. Pidrman, důchodce. O provoz kina se stará velmi pečlivě. Promítačem filmů je Václav Šejna a Jar. Kučera. Provoz Místní lidové knihovny byl usměrněn potřebám našich občanů. Vedoucí knihovny Anna Vitebská půjčuje knihy denně v pracovní dny ve večerních hodinách. Jednou za čtrnáct dnů se půjčuje i v sobotu, aby knihovnu mohli navštěvovat i studenti, kteří jsou během týdne mimo obec.

Osvětová beseda - OB - v obci má již dlouholetou tradici. V čele je osvědčený pracovník Ondřej Milfort, vedoucí poštovního úřadu a rada OB. Programy tohoto zařízení jsou z místních zdrojů. Zařizuje rovněž estrády prostřednictvím Estrádnického jednatelství v Ústí. Uskutečněny byly následující estrády: "Praha" L. Hermanová a J. Pospíšil. "Pod praporem píseň", "Zavinil to Procházka", "Valdaufinka".

Dvacátého června byla uspořádána za účasti všech složek Mírová slavnost. Staročeské máje - slavnost mládeže nebyly letošního roku uspořádány. Během roku bylo uspořádáno v obci různými složkami: 8 tanečních zábav s návštěvou 1.720 osob, 2 divadelní představení s návštěvou 480 osob, 4 oslavy s účastí 2.200 osob, 1 politická přednáška s účastí 300 osob, 3 estrády s návštěvou 1.400 osob, 1 přednáška s návštěvou 120 osob, 2 filmová představení 16 mm s návštěvou 160 osob, 2 besedy s občany s návštěvou 340 osob, 1 koncert s návštěvou 300 osob, 1 výstavu ovoce s návštěvou 520 osob, 2 zdravotnické přednášky s návštěvou 220 osob, 1 přednáška zahrádkářů s návštěvou 120 osob.

Při OB je veden divadelní kroužek, který sehrál během roku dvě divadelní hry. "Jedenácté přikázání" a "Její pastorkyně". S nacvičenými hrami soubor zajíždí rovněž do okolních obcí. Návštěvnost v těchto obcích (Strojetice, Vroutek) jsou velmi slabé. "Její pastorkyně" byla sehrána naším souborem pod vedením s. Milforta i v městském divadle v Lounech.

V obci je v provozu agitační středisko, jehož řízením je pověřena OB. Programy tohoto zařízení jsou z místních zdrojů.

Můžeme říci, že kulturní činnost v naší obci jest dostatečná. Překážkou pro další rozvíjení kult. činnosti je nevyhovující sál v Sokolovně i druhý v "Juveně", sále OB. V budoucnu po postavení Kulturního domu se jistě činnost po stránce osvětové ještě zvětší.

Tělovýchova je soustředěna do tělovýchovné jednoty Sokol, která má ustanoven odbor kopané a šachu. Základní tělovýchovné cvičení je jen v zimním období pro všechny věkové skupiny.


Prikner Karel,

kronikář

©
Městský úřad Kryry
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky