1973

Motto: Za lepší život našich občanů

Vstup do dalšího roku páté pětiletky byl podložen schůzemi na jednotlivých závodech a předložením plánů výroby k diskusím pracujícím v závodech. Zaměstnanci se o plán zajímali a hledali ve svých návrzích k plánům cesty, jak dosáhnout jeho splnění. Mnohé kolektivy se zamýšlely nad dosavadní prací v závodě a hledaly nové cesty, které by umožnily splnění a překročení stanoveného plánu. Pracující dávali připomínky a návrhy na zlepšení prostředí i uzpůsobení práce tak, aby bylo dosaženo vyšší efektivnosti v práci. Ukázalo se, že i u nás se rodí nové zdravé soutěžení, hlavně v závodě Sklo - Union, které během roku vedlo k překročení výrobních plánů.

Složení MNV bylo během roku beze změn. Rovněž komise pracovaly ve stejném složení a pravidelně projednávaly úkoly na ně kladeny. Radou MNV v letošním roce byly založeny tři občanské výbory. Tyto občanské výbory z počátku pracovaly těžkopádně, pomalu však postupem času, když občané poznali, že občanské výbory znamenají další zlepšení práce v obci, se jejich práce zlepšila. Nejlépe začal pracovat občanský výbor č. 1 pod vedením s. Václava Čapka. Schůze byly hojně navštěvovány, projevila se aktivita občanů a mnohé schůze byly i "bouřlivé" s výměnou názorů a konstruktivními návrhy pro další práci občanských výborů. Schůzí občanských výborů se zúčastňovali i poslanci jednotlivých obvodů.

Předsedou občanského výboru

č. 1 byl zvolen s. V. Čapek

č. 2 byl zvolen s. Šuráň

č. 3 byla zvolena s. Burdová.

Ustanovením občanských výborů se zlepšila též práce poslanců MNV a jejich styk s občany. Všechny schůze MNV byly v hojné míře navštěvovány.

Plán hospodářského rozvoje na letošní rok byl pečlivě vypracován a schválen plénem MNV. Všichni poslanci slíbili, že se zasadí za jeho realizaci. Rovněž kulturně osvětový plán byl zpracován tak, jako jiná léta a stal se zárukou, že kulturně výchovná činnost v obci mohla být velmi živá. Významné celostátní akce byly zajišťovány spolu s NF a osvětovou besedou. Tradicí se staly v naší obci oslavy 1. máje, Staročeské máje a letní mírová slavnost v měsíci červnu. Všechny složky projevovaly pěkný zájem o osvětovou činnost, což též bylo výsledkem cílevědomé práce předsednictva NF, MNV i kulturně školské komise. V letošním roce bylo veškeré snažení zaměřeno na plnění cílů, které vytýčil XIV. sjezd KSČ. V sále OB bylo trvale zřízeno agitační středisko. Na větší akce byla využívána Sokolovna. Do kulturně výchovného plánu byly zahrnuty akce, které byly rozplánovány mezi jednotlivé složky NF. Akce připadající na význačná výročí a akce celostátního významu zajišťovalo předsednictvo NF v čele s MNV a MV KSČ.

Byly to tyto akce:

21. února - Oslavy 25. výročí února

22. dubna - Rozhlasová relace k výročí naroz. Vl. I. Lenina

8. března - Oslava MDŽ na závodech i v obci

1. května - Slavnostní průvod obcí a májová manifestace

5. května - Vzpomínka na pražské povstání

7. května - Položení věnců k pomníku padlých Rudoarmejců

17. června - Letní mírová slavnost

28. srpna - Oslavy SNP

28. října - Rozhlasová relace ke Dni znárodnění a vyhlášení samostatnosti ČSR

6. listopadu - Oslavy VŘSR

MNV má pod správou místní kino. Vedoucím je s. Adolf Pidrman, důchodce. Kino koná představení čtyřikrát týdně podle vlastního plánu a měsíčního výběru filmů v půjčovně filmů v Ústí nad Labem. Bohužel toto zařízení v některých případech neplnilo výchovnou část jemu určenou. Příčinou byl někdy nevhodný výběr filmů pro mládež a rovněž nebyla správně označována přístupnost mládeže na některé filmy. Hlavně děti byly volně pouštěny na představení jim nepřístupná. Plánovaný filmový festival pracujících nebyl uskutečněn. V měsíci Československo-sovětského přátelství však kino svoji úlohu plnilo. Při místním kinu na návrh odbočky SČSP byl ustanoven Klub přátel sovětského filmu.

Plnění jednotného osvětového plánu kulturního bylo kontrolováno jedenkrát za čtvrt roku radou MNV, plénem jedenkrát za půl roku a kulturně školskou komisí každý měsíc.

Přehled pořádaných kult. osvětových akcí během roku: Byla uspořádána 2 divadelní představení, 11 diskotékových pořadů mládeže, 5 oslavných večerů, 1 mírová slavnost, 2 besedy s občany, 3 zájezdy po ČSSR, 3 estrády, 1 dětský ples, 4 plesy pro dospělé, 4 taneční zábavy, 1 Staročeské máje, 1 prvomájový průvod s manifestací, 6 besed na závodech a v obci k MDŽ. Všech těchto podniků se účastnilo dohromady 15.667 občanů.

Během roku proběhla též Lidová akademie při osvětové besedě. Byl to kurs šití, který navštěvovalo 38 žen. Kurs hudební výchovy, který navštěvovalo 10 žáků a jazykový kurs se 6 návštěvníky.

Vedoucím osvětové besedy v Kryrech byl ustanoven s. František Musílek, důchodce. Na pomoc vytvořil při OB radu osvětové besedy, která mu pomáhala zvládnout úkoly v osvětě obce.

První větší oslavou letošního roku byly Májové oslavy pořádané Místním výborem KSČ, MNV, MV NF a za spolupráce ostatních složek. 30. dubna postavili naši mládežníci slavnostně májku na prostranství u zdravotního střediska za velké účasti obyvatelstva. Prvého května byl v 7 hodin budíček dechové hudby s. Baráka z Podbořan. Budíček v čele s představiteli obce a NF prošel ulicemi naší obce. V 9 hodin vyšel májový průvod od kina hlavními ulicemi směrem na náměstí. V čele pestrého průvodu šla delegace hostů a zástupců místních organizací i závodů. Byli to staršina RA Stepančuk, poručík RA Kaliničin, tajemník OV KSČ s. Kott, zástupce ONV s. Raul a Nágl, předseda MNV s. Krátká, předseda MV KSČ s. Kobylka, předseda MV NF s. Hönig a předsedové okolních obcí. Proslov na manifestaci pracujících na náměstí měl s. Raul. Po ukončení průvodu bylo defilé alegorických vozů. Průvodu se účastnilo 1.600 našich občanů a 420 dětí.

V 10,30 hodin byl zahájen estrádní pořad v Sokolovně a odpoledne od 15 hodin veselice. Průběh 1. máje byl velmi živý, radostný v pěkném prostředí, které připravili naši občané i závody výzdobou domů, prostranství závodů a ve všech ulicích. V průvodě šli též občané z Černčic, Bílence, Petrohradu, Stebna, Strojetic a Běsna.

4. května v 19 hod. byla zapálena hranice na prostranství pod rozhlednou jako vzpomínka na Pražské povstání. K přítomným promluvil s. František Klovrza, učitel ZDŠ.

6. května v 9 hodin byl sraz jízdy a krojovaných účastníků z řad mládeže na náměstí. Po staročeském zahájení s. Ondřejem Milfortem za asistence s. Václava Láhvičky st. Byla zatančena Česká beseda žáky ZDŠ a tak byly zahájeny Staročeské máje v naší obci. Potom průvod prošel celou obcí a tančilo se po obci u všech domů, kde byly svobodné dívky. Tyto domy byly označeny opentlenými březovými májkami. Tento průvod bez přestávky trval do 16. hodiny, kdy začala v Sokolovně Májová veselice a trvala až do půlnoci.

8. května v 17 hodin vyšel průvod od zdravotního střediska na místní hřbitov, kde byly položeny u hromadného hrobu příslušníků Rudé armády věnce. Proslov měl učitel Fr. Klovrza. Hymny zahrála dechová hudba s. Baráka z Podbořan. Přítomným za účast poděkovala s. Krátká, předs. MNV.

10. května bylo slavnostní zasedání MNV. Za ONV zasedání byl přítomen s. Jiří Beneš, okresní škol. inspektor. Po pěkném programu připraveném žáky ZDŠ, hlavní projev k občanům přednesl s. Kuliš Václav. Předsedkyně MNV s. Krátká seznámila přítomné s průběhem budování obce a plány na letošní rok.

V projevu zástupce ONV s. Beneše byla zhodnocena dosavadní práce MNV v socialistické soutěži mezi obcemi a s. Beneš předal s. Krátké i MNV čestné uznání ONV za dosavadní práci. Závěr provedla s. Hynová, místopředsedkyně nár. výboru.

Místní výbor NF pod patronací MV KSČ, MNV a JZD za účasti odbočky SČSP a Výboru žen 17. června na hřišti pod rozhlednou mírovou slavnost. Od 8. hodiny probíhaly závody ve střelbě na asfaltové holuby na střelnici Mysliveckého sdružení o hodnotné ceny. Ve 14 hodin bylo slavnostní zahájení mírové slavnosti projevem zástupce OV SČSP s. Paulovou a noví pionýři ZDŠ v Kryrech složili slavnostní slib. V 15 hodin byla zahájena estráda skupinou Jaromíra Majera z Prahy. Bohatá tombola a kolo štěstí doplnilo veselí na celém prostranství pod rozhlednou.

14. prosince byla slavnostní schůze v sále Sokolovny. Na této schůzi byl proveden slavnostní zýávěr Měsíce Československo-sovětského přátelství a vyhodnoceni občané a složky za vykonanou práci na zvelebení obce v letošním roce. Dále byly hlášeny závazky na počest 30. výročí SNP, pro příští rok. Na závěr schůze všem přítomným občanům vyhrávala k poslechu i tanci známá Malinovka z Prahy.

Školství

V jeslích nedošlo ke změnám proti loňskému roku. V mateřské škole došlo ke změně některých učitelek. Ředitelkou byla nadále s. Eva Petružálková, učitelky: s. L. Hroudová, Dušková-Kučerová, Pöschlová, Staňková Vlasta, Korecká Marcela. Do mateřské školy bylo zapsáno 72 dětí do 3 oddělení.

Na ZDŠ dnem 1. ledna nastoupil na místo ředitele školy soudruh Václav Staněk, narozený dne 1. května 1923 v Suchrově - SSSR. Před tím, než přišel do Kryr, působil v Dřínově, okres Most. Během roku na škole došlo ještě k několika změnám. Na mateřskou dovolenou odešla s. Roučková. Místo ní nastoupila na školu s. Anna Döpjošová, absolventka Státní university v Užhorodě. Tato však 1. 3. též odešla na mateřskou dovolenou. 3. dubna šla na dovolenou mateřskou i s. Křížová, která na školu dojížděla z Podbořan. Na školu byl ustanoven s. Miloš Knetl jako učitel chemie, přírodopisu a hudební výchovy. Tento soudruh byl velmi agilní, však jeho práce byla zbrklá, bez promyšlenosti a soustavnosti.

V PO bylo na škole z 309 dětí 1. až 9. post. ročníku organizováno celkem 98 dětí a pracovaly v šesti oddílech. Vedoucími byli učitelé a bývalí žáci naší školy ze závodů a škol. Skupinová vedoucí PO s. Katonová odešla na mateřskou dovolenou a místo ní se funkce ujala s. Jarosl. Janotová.

Počasí a srážky

Průměrné denní teploty jsou uváděny z měření v 7 hodin, 14 hodin a 21 hodin.

Leden - teploty se pohybovaly v rozmezí -7°C na začátku měsíce až do +3°C na konci měsíce. Sníh padal 15., 16., 26. a 27. ledna. 30. ledna pršelo při teplotě +3°C. Mlha byla ve dnech 6., 8., 15., 20. a 25. 1.

Únor měl teploty většinou nad nulou. Nejvyšší teplota byla naměřena 27. 2. a to +4,3°C. Srážek spadlo za celý měsíc 17,2 mm.

Březen měl průměr denní teploty v rozmezí 0°C až +7°C. Napršelo 4,1 mm v pěti deštivých dnech.

Duben dal teploty od -1°C do +13°C. Sněžilo 10., 13., 17., 19. dubna. Srážky činily 22,9 mm.

Květen byl poměrně teplý. Nejnižší teplota byla 16. května +7,5°C a nejvyšší +19,5°C 5. května. Za měsíc napršelo 12,7 mm.

Červen byl teplý s průměrnými teplotami od +13°C do +24°C. Srážek bylo 67 mm v devíti deštivých dnech. Nejvyšší teplota byla naměřena 27. června ve 14 hodin a to 31,8°C.

Červenec - Teploty se pohybovaly v rozmezí +14°C až +23°C. Napršelo 50 mm vody. Nejvíce 28. 7. a to 9,3 mm.

Srpen byl opět teplý s teplotami +13°C až +26°C. Nejvyšší teplota naměřena 19. srpna ve 14 hod. +33,4°C. Srážky minimální. Ve třech dnech napršelo 5,7 mm vody. Většinou bylo jasno.

Září teplotně navazovalo na předešlý měsíc. Průměrná teplota +13°C až 25,9°C. Nejvyšší teplota ve 14 hodin byla naměřena 8. září a to 35°C. Velké sucho. Za celý měsíc spadlo pouze 2,8 mm srážek.

Říjen se vyznačoval velkým kolísáním teplot v rozmezí -1°C až +13°C. Ranní mrazíky byly ve dnech 13., 24., 25., 26., 27. a 28. října, kdy bylo naměřeno -5°C. Měsíc byl srážkově bohatší. V osmi srážkových dnech spadlo 37 mm.

Listopad byl studený na začátku a konci měsíce. Teplota se pohybovala od -9°C do +7°C. Nejchladněji bylo 2. listopadu. Srážek spadlo 12 mm. Sněhový poprašek byl 27. listopadu.

Prosinec měl nejstudenější dny 1., 2. a 3. prosince, kdy ranní teploty klesly na -15°C. Průměrná denní teplota se pohybovala od -11,5°C do +5°C. Pět srážkových dnů dalo jen 1,7 mm srážek. Sníh padal 6. a 7. prosince a 14. a 15. prosince.

Celkem byl velmi suchý rok.

Zemědělství

Návrh výrobního plánu našeho JZD byl vypracován ve spolupráci s techniky a ekonomem družstva tak, aby sloužil k rozvoji družstva a byly zajištěny dodávky do společenských fondů. Byl vypracován na podkladě přijatých zásad kooperačních vztahů pro společné zajištění rostlinné výroby v celém kooperačním obvodu. V rostlinné výrobě byla plánována výroba přímo v družstvě Kryry pouze na 16 ha půdy a to na 8 ha krmná řepa, na 3 ha kukuřice a na 5 ha výsaz chmele. Tím družstvo dosáhne 51 ha chmelnic. Celkovou sklizeň chmele naplánovali, v předpokladu výnosu 10,4 q z ha, na 500 q - proti loňské sklizni 488 q chmele. 731 ha orné půdy bylo předáno do společného obdělávání v kooperaci. Na této výměře plánovali vyrobit 14.478 q obilovin, při plánovaném výnosu 33 q z ha. Sena má být sklizeno 1.800 q, cukrovky 6.000 q. Podle dohody má pro JZD kooperace vyrobit 39.880 q zelené hmoty na krmení, 26.400 q silážní kukuřice, 24.180 q zelené vojtěškové hmoty pro výrobu 5.000 q vojtěškové moučky. V živočišné výrobě plánovali výrobu 527.000 l mléka a 1.589 q masa.

Jaké bylo plnění plánu:

Rostlinná výroba: Výsledky ve výrobě chmele ukázaly, že postupné a důsledné uskutečňování agrotechnických lhůt, zvýšený zájem všech pracovníků na výrobě přinesly velmi dobré výsledky pro družstvo. Přes nepříznivé počasí - sucho během vegetace, se podařilo téměř splnit vytyčený plán výroby. U chmele bylo dosaženo sklizně 484 q, což bylo jen o 16 q méně proti plánu, ale o 4 q proti loňsku. Dosažený výsledek je tím cennější, že ho bylo dosaženo dobrou prací družstevníků bez brigád a "pomoci" kooperace, která nesplnila ani smlouvu uzavřenou na pomoc družstvu. Smlouvu v postřiku plnila jen STS Vroutek. Při sklizni tradičně pomáhali studenti a učni ze slovenského okresu Senice.

V průběhu roku byla předána do kooperace veškerá mechanizace našeho družstva v zůstatkové hodnotě 2.090.643 Kčs, což byla nejvyšší hodnota ze všech JZD naší kooperace. Obnos byl připsán ve formě členského podílu. Vzniklý přeplatek má být vrácen družstvu ve splátkách do roku 1982. Předána byla též sušička píce na níž naše družstvo má členský podíl ve výši 728.000 Kčs.

Živočišná výroba dosáhla rovněž ve všech chovech pod vedením zootechnika s. Jos. Bureše význačných úspěchů. Vedle trvale dobré práce pracovníků živočišné výroby, také dostatek krmiv umožnilo zvýšení produkce mléka o 15 % a na přírůstcích bylo dosaženo zvýšení o 22,1 %. Byly rovněž zvýšeny stavy skotu ve stájích. K 31. 12. t. r. měli družstevníci 559 kusů skotu. Dobrá krmná základna umožnila rovněž další zvýšení stavu prasat a tak dodali naši družstevníci o 134 q vepřového masa více než v roce 1972, což odpovídalo zvýšení o 20,7 %. Celkem bylo dodáno 779 q vepřového masa.

Pro letošní rok byla plánována jediná investice a to stavba 5,63 ha chmelnic. Protože oborový podnik Chmelařství nemohl stavbu zajistit, byla v družstvu vytvořena z členů brigáda, které se podařilo chmelovou konstrukci na uvedené výměře postavit svépomocí. Práce byla ukončena 28. 12. a tak mohli naši družstevníci požádat o subvenci v částce 208.000 Kčs za postavení chmelnice a mimo to byl vytvořen základ pro další zvýšení výroby chmele již v roce 1974.

Rovněž finanční hospodaření družstva bylo v rovnováze. Plán tržeb, zásluhou zvýšeného prodeje mléka a masa, byl překročen o 3,8 % a činil 3.061.000 Kčs. Za chmel byla tržba 3.114.000 Kčs. Při tom náklady byly nižší a tvořily jen 98,2 % z roku 1972.

Odměny byly čerpány na 107 % plánu, ale byly čerpány v souladu s růstem výkonů. Velké částky byly letos vynaloženy na ochranu zdraví a bezpečnost práce v družstvu. Celkem bylo k tomuto účelu letos vyčleněno 99.300 Kčs.

V družstvu byl ustanoven kolektiv soutěžící o titul Brigáda socialistické práce a zapojilo se do něj 16 členů živočišné výroby. Jejich výsledky, dosažené během roku, byly vyhodnoceny OV SČSP a kolektivu byl přiznán titul BSP Svazu Československo-sovětského přátelství.

Během roku byly v JZD Československo-sovětského přátelství naší obce 4 členské schůze, 12 schůzí představenstva, 4 schůze revizní komise a 4 schůze revizní komise.

Letošního roku se projevily všechny klady družstevního hospodaření, které se odrazily v práci všech družstevníků a jejich zvýšené životní úrovni. Naši zemědělci nechtějí již o soukromém hospodaření "po staru" ani slyšet.

Průmysl v obci

Největší náš závod v obci Sklo - Union vyvezl letos "hektary" zušlechtěného skla do celého světa. Na deset druhů výrobků ze skla opustilo denně náš závod. V závodě pracovaly většinou ženy a tak bylo jejich zásluhou, že do čtyřiceti zemí bylo ze závodu dodáno kvalitní zušlechtěné sklo. Letos byly největší objednávky na broušené žaluzie z Nigérie a Saudské Arabie. Matovaného a ledového skla se nejvíce vyvezlo do Itálie a Kanady.

K zefektivnění práce byl zkonstruován a v dílně zaměstnanci závodu vyroben unikátní stroj na klihování skla. Další matovací stroj podle návrhu pracujících našeho závodu byl vyroben v dílnách Sklo - Union Teplice - Dubí a byl rovněž postaven v našem závodě, aby usnadnil a urychlil práci. Jen zrcadel se v závodě letos vyrobilo měsíčně 10.000 čtverečních metrů.

Byla zlepšena výroba skel na rýsovací stoly pro Novoborské strojírny tak, že byly vyráběny skleněné desky jako diaelektrické se samoupínáním papíru na tyto desky. Tyto stoly vynášejí Novoborské strojírny do celého světa a je o ně velký zájem. V závodě též sestavovali pro vnitřní trh "galerky" - skříňky k umývadlům, opatřené zrcadly místo dvířek. Byly vyráběny ve dvou velikostech. Dále byla zdokonalena výroba antireflexních zrcátek pro automobily o které je v automobilovém průmyslu obrovský zájem.

Počet zaměstnanců stoupl na 172 zaměstnance.

V severočeských dřevařských závodech přistoupili během roku k dalšímu zlepšení vybavenosti provozu. Byly vyměněny rámové pily - "katry" - za modernější s vyšším výkonem. Do provozu uveden "vyrážeč" kulatiny, zavedeny elektrické pily a elektrické pojízdné vozíky pro pracovníky skladu kulatiny. V závodě pracovalo po celý rok 33 zaměstnanců a vyrobili tento rok 11.113 m3 řeziva. Vyrobili tedy o 184,83 m3 více řeziva než loňského roku.

V obci dochází k dalším úpravám. Byla provedena kanalizace v Pivovarské ulici, v ulicích Na rybníku I. a II. a Dukelské ulici, Tovární ulici až ke sklárně. Chodníky s novými obrubníky byly zhotoveny v ulici Pivovarské, Na rybníku I. a II. a Kostelní ulici. Byly zbourány stodoly - bývalé kravíny v souběžné ulici s Hlavní ulicí a pozemek připraven k výstavbě nových bytových jednotek. Zmizela tak stará část Kryr ve středu obce a bylo získáno místo pro novou zástavbu uprostřed obce. Dále byl oplocen pozemek kolem školského areálu drátěným plotem a provedena konečná úprava prostranství mezi školními budovami a vysázeny ozdobné keře a stromy. Podobná úprava byla provedena kolem mateřské školy a jeslí. Vedle školního areálu byla opravena budova bývalého poštovního úřadu a upravena pro potřebu Sboru veřejné bezpečnosti. V Hluboké ulici byla opravena požární zbrojnice a přilehlá bytová jednotka. Svazarmu byla přidělena stodola, kterou si členové přebudují na klubovnu a pomocné dílny.

Rok 1973 byl opět plný činnosti, která směřovala K dalšímu zlepšování životní úrovně v naší obci. Bylo jednáno též o další výstavbě v obci, která má být uskutečněna ke konci páté a začátkem šesté pětiletky. MNV má hodně plánů, které chce uskutečnit v budoucnu. Plánuje výstavbu Zdravotního střediska, Kulturního domu, úpravu a rozšíření hlavního náměstí, výstavbu nákupního střediska průmyslového zboží, výstavbu obytných budov v ulici Za stodolami, rozšíření pracovních příležitostí pro obyvatele obce, výstavbu nového MNV a budov pro Drobné provozovny.

Můžeme si jen přát, aby MNV měl alespoň stejnou podporu v práci z řad občanů a ONV jako dosud a plány mohl se zdarem realizovat.


Prikner Karel,

kronikář


©
Městský úřad Kryry
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky