1972

Motto: Zítřek patří člověku…

Rok 1972 začal velmi dobře. Občané naší obce poctivě pracovali na svých pracovištích a nikde nebyla nespokojenost. Naopak pevně věří v práci MNV a naše zřízení. Jsou ochotni spolupracovat na dalším rozvoji obce, zlepšování životního prostředí tak, aby se v obci dobře cítili. Domky se snaží přizpůsobit náročnějším potřebám moderního bydlení. Kupují nová zařízení domácností a jiná vybavení, která znamenají zpříjemnění života.

MNV pracuje ver stejném složení, jak byl zvolen. Zkvalitňuje se práce v jednotlivých komisích a rozšiřuje styk s občany. Úřední hodiny na MNV, kdy jsou přítomni zaměstnanci MNV, byly stanoveny od 7 - 12 hodin a od 13 - 16 hodin. Rozhlasové relace MNV byly zařazeny na dobu mezi 15,45 - 16 hodinou, kdy většina obyvatel naší obce se již vrátila ze zaměstnání a na našich ulicích je nejčilejší ruch. Rozhlasové relace uvádí pravidelně denně soudružka Frant. Crhová.

Příjmy MNV včetně dotace 278.000 Kčs činily 2.657.893 Kčs. Vydání 2.562.710 Kčs. Finanční činnost byla sledována finanční komisí v čele se s. Hynovou, která vytvořila během roku širší aktiv z řad občanů. Uzávěrka hospodaření obce byla provedena včas a byla schválena.

Zásobování obce potravinami je dobré, až na chléb a pečivo. Pečiva je sice dostatek, ale horší kvality. Chleba je pečen černý - žitný a bílý. Dosud oba druhy trpí nevyhovující dopravou z pekárny v Podbořanech do našich obchodů. Zásobování masem v některých obdobích též bylo neuspokojivé. Zde byly připomínky na nedostatečný výběr a kvalitu masa.

Občané obce byli během roku na pěti veřejných schůzích MNV seznámeni s děním v obci a na MNV, připravovaných plánech hospodářského rozvoje obce a činnosti poslanců MNV.

Plán kulturně osvětového rozvoje v letošním roce byl splněn. Během roku bylo uspořádáno 9 tanečních zábav s účastí 1.850 občanů, 6 diskotékových pořadů s účastí 540 občanů, 2 divadla ochotnická s účastí 330 občanů, 4 besedy s účastí 340 občanů, 1 dětský ples s účastí 250 dětí, 10 slavnostních shromáždění s účastí 2.390 občanů, 1 Mírová slavnost s účastí 800 občanů, 7 zájezdů autobusem po ČSSR s účastí 350 občanů, 4 estrády s účastí 2.280 občanů, 1 Staročeské máje s účastí 2.200 občanů, 1 tělovýchovné vystoupení s účastí 160 občanů.

Osvětovou činnost v obci koordinuje kulturně školská komise MNV, v jejímž čele je s. Božena Kobylková. Vytvořený aktiv z řad občanů a zástupců složek je nápomocný v její práci. V čele Osvětové besedy je osvětový pracovník s. Milford Ondřej. Do osvětové činnosti jsou zapojeny všechny složky obce, které předkládají plány a po koordinaci kulturně školskou komisí tyto plány uskutečňují během roku za spolupráce Osvětové besedy.

Samotná Osvětová beseda svou prací se též vydatně podílí na dobrých výsledcích osvětové činnosti v obci. Její divadelní kroužek ochotníků sehrál 26. února velmi pěkně divadelní hru od Al. Jiráska - Samota. Obsazení této hry vytvořili tito občané: Milfort Petr, Krebsová Milena, Dondová Alena, Milfort Ondřej, Vrkoč Jaroslav, Rütherová Zuzana, Petružálková Eva st., Ladmanová Vlasta, Katonová Judita, Burdová Jana, Seeman Oldřich, Petružálek Jaroslav, Houdek Jaroslav a Krebs Jan. Režii měl Milfort Ondřej. Druhou nacvičenou a sehranou hrou byla Selská láska.

Osvětová beseda rovněž se spolupracovníky a učitelským sborem ZDŠ připravila Mezinárodní den dětí se závody o věcné ceny. Vítězové v jednotlivých kategoriích byli nafilmováni do filmové kroniky.

Jelikož je naše obec střediskovou obcí, řídí OB i agitační střediska a zajišťuje jejich náplň. OB má 12 členů, rada OB má 7 členů.

Místní lidovou knihovnu vede s. Anna Vitebská, učitelka v důchodu ze zdravotních důvodů. Knihovna je umístěna v č. p. 66 - přízemí a postupně je zařizována novým nábytkem. Půjčováno je denně a též i v sobotu dopoledne. Knihovnu využívá hodně mládež, s kterou s. Vitebská ráda a dobře pracuje.

Závadou pro osvětovou práci je, že OB nemá vhodný objekt pro provozování činnosti. Sál vedle MNV je s malým jevištěm a velmi nízkým stropem. Postačí na menší formy práce. V budoucnu však je plánováno jeho zbourání. Sál v Sokolovně je velký, jeviště prostorné, avšak akustika mluveného slova je tak špatná, že ve vzdálenosti 15 m od jeviště se mluvené slovo vytrácí. Ani udebníci v tomto sále nehrají rádi.

Školství

Učitelský sbor měl během roku několik změn. Odešel s. Kubica Štefan do Východních Čech a s. Urbanová B. na mateřskou dovolenou. Místo ní s. Dr. Novotná Lenka, která prozatímně vyučovala na mateřské škole. Ve třídě zvláštní školy - pobočka zvláštní školy v Podbořanech, vyučoval s. Vyhnálek z Podbořan. Tato třída byla umístěna v prvním patře sokolovny.

Žáků na ZDŠ bylo 309, z toho 146 dívek. Konečné dohotovení přestavby staré budovy bylo ukončeno v srpnu. Prvního září nastoupili již žáci do všech tříd v celém objektu a to do nového pavilonu žáci 1. - 5. postupného ročníku a do adaptované původní budovy žáci 6. - 9. postupného ročníku. Učitelé a ostatní zaměstnanci školy ke konci prázdnin připravili pro žáky pěkné prostředí ve všech budovách. Školní družina byla umístěna nad kuchyní a v pavilonu C dvě dílny. Velká pozornost byla věnována výzdobě tříd a úpravě okolí budovy. Prvním rokem do obvodu naší ZDŠ připadly od 1. 9. 1972 obce Běsno a Strojetice. Pro žáky byla zřízena autobusová linka Běsno - Kryry přes Strojetice. Závadou bylo, že v zimním období autobus někdy přijel pozdě a mimo to vyučování bylo nutno posunout začátkem na 8,15 hodin. Některé hodiny vyučovací byly zkráceny, aby žáci měli spojení z Kryr do svých domovů.

Od 1. 9. 1972 byla ředitelkou školy s. J. Hynová, zástupcem s. Mejstřík Mirosl. Pionýry vedla s. Jana Burdová. Zaměstnanci školy byli: Vlad. Juha ml., Juhová Jana, Juhová Anna, Juha Vl. st., Hoštická Růžena, Křízová M., Bohuslavová Erika. Kuchyni vedla s. Jeřábková Růžena, kuchařkou byla M. Novotná a pomocnými silami s. Vyhnálková, Janouškovcová a Hanlová B.

Vychovatelky DM Náglová Jiřina, Lajčáková Hana, Burdová J. Družina mládeže měla po celý rok otevřeny tři oddělení.

V mateřské škole působily s. Petružálková Eva - ředitelka, Hroudová L., Růtová Libuše, Puškarská Marie, Korecká Marcela, Vašková Drahomíra jako učitelky. Rezková Jarosl. - kuchařka. Lehká, Dušková M. st., Korecká - jako uklízečky.

V jeslích - zařízení MNV působily: Jelínková Libuše, ředitelka, Jirásková Anna, Soukupová Věra, Krátkoruká Jarosl. - opatrovatelky. Šedivá Anna - kuchařka a Krupičková Olina se starala o úklid.

Počasí

Leden byl z počátku měsíce teplotně normální. Nejvyšší teploty byly v průměru +1°C. Později teplota klesala. Nejnižší teploty byly naměřeny 31. ledna -3°C. Sníh napadl ve větší míře až ke konci měsíce. Začal padat 26. ledna: 3 mm, 27. ledna 11 mm, 28. ledna - 20 mm a 30. ledna 15 mm. Oblačnost byla velká po celý měsíc leden. Dva dny byly mlhavé. Stejný obraz nám poskytlo počasí v únoru. Teplota +3°C na počátku měsíce klesla ke konci měsíce na teploty kolem 0°C. Sníh padal 10. února - 25 mm, 25. února - 12 mm. Dva dny byly jasné - slunečné. Od 19. února bylo mlhavo. Teplota v březnu neklesla pod 0°C. Nejvyšší teplota byla 23. - 26. března, a to 5,3°C. Duben vykazoval teploty bez výkyvů v rozmezí +5°C až +8°C. Bylo polojasno až jasno - bez mlh. Srážky byly v rozsahu 0,3 - 5,7 mm. Celkem bylo 14 dnů deštivých.

Květen byl poměrně studený. Teploty se pohybovaly v rozsahu +8°C až +15°C. Za měsíc napršelo 40,2 mm srážek v 18ti deštivých dnech. Červen měl teploty v rozmezí +11°C až 17°C. V šesti deštivých dnech bylo naměřeno celkem 67,6 mm srážek. Bylo většinou polojasno. Ani v červenci teplota nedosáhla maxima. Pohybovala se v průměru od +13°C do +26°C. V osmi srážkových dnech napršelo 101 mm vody. Nejvíce napršelo 29. července a to 49 mm v silné bouřce, která se přehnala nad obcí. Teplota v srpnu ukazovala průměr od +12°C do 23,9°C. Napršelo 23,6 mm. Průměrná teplota v září klesla a pohybovala se během měsíce od +8°C do +16°C. Což byly nejnižší a nejvyšší teploty v měsíci. Napršelo 45,7 mm na deset deštivých dní. Mlhy byly 6., 7., 8., 20. a 21. září. V říjnu průměrná teplota dále klesala. Naměřeno bylo +1°C až +8°C. Srážky byly ve 4 dnech po 20. říjnu a činily jen 5,2 mm. V listopadu myly naměřeny teploty v rozsahu -2,3°C až +9,8°C. První sníh po 4 deštivých dnech napadl 19. listopadu do vrstvy 6,7 mm. Poměrně studený byl až konec prosince s mrazy -11°C. Srážky však za celý měsíc byly jen 4,3 mm. Většinu měsíce bylo polojasno. Uváděné teploty jsou průměrné za den s měřením v 7 hodin, 14 hodin a 21 hodin.

Zemědělství

Osevní plán byl splněn, což umožnilo přijatelné jarní počasí a nasazení všech druhů strojů k přípravě půdy i setí ve skupinách. Rovněž řez chmele byl proveden včas a zavedení révy chmelové bylo ukončeno 12. května, tedy v termínu, který dosud nebyl dosažen za celou dobu trvání družstva. Tak byly vytvořeny ty nejlepší předpoklady i pro následné dobré výnosy v rostlinné výrobě.

Stromy kvetly v dubnu a v květnu. Květy nepomrzly a byla rovněž dobrá úroda u všech druhů ovoce.

Velmi dobře proběhla senoseč, která od letošního roku nebude již problémem. Veškerá úroda pícnin byla usušena na moderní sušičce a tím získáno velmi kvalitní krmivo. Mimo toho odpadly všechny pracovní síly potřebné k normálnímu sušení na poli, jak bylo prováděno dříve. Nebylo potřeba brigád z obce, které v minulých letech musely pomáhat při sušení porostů vojtěšky.

Dodávky obilí byly splněny a vysoko překročeny. Na krmné fondy bylo ponecháno dostatek zrna - o mnoho více, než předešlé roky. Toho bylo dosaženo, že JZD v obci přes neúspěch v minulém roce neustrnulo, ale tím odvážněji a uváženěji se připravilo pod vedením předsedy s. Alexandra Vyhnálka a ekonoma Vladimíra Záhorského na letošní rok. Byl vypracován návrh výrobně finančního plánu a projednán se všemi členy družstva na poradě. Tím se tento plán stal záležitostí všech členů družstva a zasadili se též o jeho splnění. Návrh plánu byl odpovědně sestaven vedoucími techniky družstva a zaměřen k dalšímu vývoji družstva a k zajištění dodávek do společných fondů. V průběhu příprav byly části plánu předkládány ke konzultaci a posouzení představenstvu družstva.

V rostlinné výrobě plánovali tyto výnosy:

Pšenice - 29 q, ječmen - 27,5 q, sena 58 q, krmné řepy 500 q, cukrovky 394 q, kukuřice na zelené krmení 250 q a kukuřice na siláž 450 q z ha. Výnos chmele byl plánován na 11 q z hektaru.

V živočišné výrobě plánovali tuto užitkovost:

U mléka 6,92 l na kus a den, přírůstek skotu 0,62 kg, selat 0,20 kg, prasat na žír 0,5 kg na kus a den.

Výše fondu pracujících byla plánována zhruba na loňské výši. Jeho rozvržení bylo naplánováno takto:

Základní odměny 86.450 prac. norem při plné odměně 20,- Kčs

na jednotku ...... 1.729.000 Kčs

Odměny prac. jednotek ...... 554.000 Kčs

Prémie ....... 178.000 Kčs

Naturálie ...... 115.000 Kčs

Pokud šlo o investice, plán předpokládal dokončení stavby dalšího bloku kravína v rozpočtové hodnotě 1.108.000 Kčs.

Stavba byla také předána ve 2. čtvrtletí roku.

Celoroční výrobní plán finanční ve svém souhrnu předpokládal na rok tyto výnosy a náklady:

Výnosy celkem ...... 8.471.000 Kčs

Materiálové a provozní náklady ...... 4.404.000 Kčs

Odměny družstevníkům ...... 2.576.000 Kčs

Plánovaný hrubý zisk ...... 1.491.000 Kčs

Pojištění zvířat, budov, strojů, plodin ...... 405.000 Kčs

Nemoc. pojištění a soc. dávky ...... 305.000 Kčs

Úroky ......216.000 Kčs

Ostatní výdaje ...... 100.000 Kčs

Předpokládaný čistý zisk ...... 465.000 Kčs

Zemědělská daň ze zisku ...... 119.000 Kčs

Důchodová daň ...... 73.000 Kčs

Příspěvek OV ČSDR a OZS ...... 19.000 Kčs

Zbytek do fondu na dostavbu kravína ...... 254.000 Kčs

Do ostatních fondů nebude nic přiděleno.

Návrh plánu byl schválen OZS v Lounech 24. 2. 1972 a projednán na členské schůzi 6. března.

A úspěch, podložený velmi dobrou prací všech družstevníků se letošního roku dostavil. Je nutno pochválit práci žen v rostlinné výrobě, které se nemalou mírou přičinily o dobré výnosy u okopanin a chmele. Letošního roku nebylo nutno namáhavě získávat brigády ze závodů ani z řad obyvatelstva. Všechny práce byly provedeny vlastními silami družstevníků. Na výroční schůzi se všichni radovali z dosažených dobrých výsledků, které dosáhli letošního roku. Bylo to potvrzení správné linie KSČ a vlády v zemědělství. Trvalo však u nás celých deset let, než pracující našeho družstva tuto linii uznali a dopracovali se tím tak výrazného úspěchu.

Bylo dosaženo 652.000 Kčs čistého zisku proti plánovaným 465.000 Kčs. Tedy více o 187.000 Kčs! V tomto roce se JZD podařilo splnit všechny plánované úkoly jak v rostlinné, tak i živočišné výrobě. Průměr z předcházejících tří let 1969 - 1971 byl ve všech ukazatelích překročen a to v rostlinné výrobě o 1.283.000 Kčs splněním na 128,2 % a v živočišné výrobě o 88.000 Kčs splněním na 102,8 %. Toto splnění plánu dalo předpoklady k celkovému zvýšení tržeb za rok. Tento rok tak představuje rekord v dosavadní historii družstva a činí v tržbách a výkonech 9.691.000 Kčs. Proti tříletému průměru je to o 2.082.000 Kčs více. Znamená to, že se tak družstvo vyrovnalo sousedním ekonomicky ustáleným družstvům.

Vyrobili v tomto roce 12.128 q obilí při ha výnosu 29,1 q, t. j. proti plánu o 302 q více. Výborná sklizeň obilovin umožnila, že do státních fondů prodali o 1.800 q obilí nad plán a celkem dodali na státní dodávky 6.800 q obilí. Cukrovky vyrobili 5.352 q při ha výnosu 289,2 q. Výroba zeleného krmení plně kryla potřebu pro zvýšené stavy dobytka a navíc umožnila vytvoření takové zásoby siláže, sena, slámy a vojtěškové moučky, že až do sklizně v r. 1973 byly plně kryty krmné dávky na zvýšené výrobní úkoly. Největší úspěch byl v pěstování chmele. Je to tím radostnější, že v předcházejících letech výnosy nebyly uspokojivé. U chmele dosáhli průměrný ha výnos 11,06 q a dosažena celková výroba 488 q chmele. Z toho bylo prodáno 74,2 % ve III. jakostní třídě a 25,8 % ve IV. kvalitní třídě.

Mechanizace našeho zemědělství byla na dalším postupu k lepšímu. Vytvořením kooperačního sdružení bude možno vyčlenit stroje do skupin a nasazovat je hromadně. Budou zakoupeny stroje "Třetí generace" a nasazeny na spojené lány družstev. Tyto stroje jsou moderní, mohutné s velkými výkony a umožní rychlou a kvalitní přípravu půdy, což v našich podmínkách má velký význam. Letošní sklizeň díky nasazeným strojům u obilí trvala 8 dnů a to ještě dva dny byly deštivé. Je již přežitkem a pohádkou noční výmlat u stohů, na kterém se střídaly složky NF a různé brigády z celé obce a výmlat se protáhl často až do listopadových dnů.

Jak jsem se již zmínil, byl včas vybudován nový blok kravína, ve kterém je užita prozatím nejnovější technika k ulehčení práce družstevníků. Je v něm čisto a klid. Příprava krmiva je mechanizovaná. Popelkou v družstvu zůstává vepřín v bývalé továrničce, který je ve velmi špatném stavu.

Nemoce u dobytka se nevyskytly, díky dobré práci veterinářů, kteří se zaměřili na prevenci a jsou častými "návštěvníky" a pozorovateli, zároveň rádci v chovatelských objektech družstva.

Dále byla postavena 3. česačka chmele a zmodernizována sušárna chmele.

Ze škodlivých živočichů volně žijících byl větší výskyt syslů, křečků, hraboše polního, vos a hryzců kolem potoků.

Průměrný výnos medu od jednoho včelstva byl 10,5 kg medu. Na kočovném včelíně a včelínech umístěných v lesích byl průměr 23 kg medu.

Průmysl v obci

Severočeské dřevařské závody - pila Kryry prodělala další modernizaci závodu, protože to je jediná cesta, jak dosáhnou větší výroby, která je na závod kladena. Vedoucím závodu je s. Josef Kobylka.

Po dostavění sila na piliny byla postavena pojízdná dráha výškového jeřábu po délce závodu a smontován jeřáb. Jeřábem možno dnes vykládat kulatinu, dopravenou na nádraží na vagonech z jiných lesních závodů přímo u nádražní vlečky i nakládat "páskované" řezivo na vagony. Jeřábem je možno manipulovat ve skladu kulatiny i ve skladu řeziva. Znamená to další ulehčení zaměstnancům pily i zvýšení produktivity práce při nakládce i skládce. 33 zaměstnanců mohlo tak i letos splnit plán výroby 10,928 m3 řeziva na 131,8 %. Dále byly postaveny nové kanceláře přímo v závodě a zároveň pěkné sociální zařízení pro zaměstnance závodu. V přidružené výrobě, pokud to dovolí časový plán, pila vyrábí bedny na sklo pro náš závod Sklo - Union a bedny na šrouby pro žateckou šroubárnu.

Závod Sklo - Union na výrobě zaměstnával letošního roku 168 pracovníků. Vedení závodu je bez změn. Dokončena byla úpravna vody u potoka a zavezeno kaliště u závodu. V závodě postavena čistička odpadních vod a upraveny cesty v závodě. Vnitropodniková doprava byla zmodernizována nákupem vysokozdvižných vozíků. Převážení výrobků na nádraží a dovážení surového skla z nádraží je prováděno nádvorní četou, která má 2 nákladní auta.

Výrobní náplní závodu je zušlechtění plochého skla. Vyrábí nábytková skla a zrcadla, broušená skla do nábytku, matové a ledové sklo, nábytkové sklo malých rozměrů, antireflexní zrcadla pro osobní auta. Dále se vyrábějí speciální skla pro rýsovací stoly vyráběné Novoborskými strojírnami.

Letos bylo vyvezeno zušlechtěné sklo do zemí Afriky, Latinské Ameriky, Kanady, Belgie, Itálie, Kypru v hodnotě 3,5 miliónu Kčs. Nábytkové sklo pro nábytkový průmysl dodávají do SSSR, BLR, RLR, MLR, PLR, NDR a samozřejmě částečně kryjí i potřebu našeho nábytkového průmyslu.

Severočeské cihelny n. p. Teplice, provozovna Kryry v roce 1972 vyrobila v roce 1972 13.249.000 c. j. Dosáhla letos ve výrobě nárůstu 1.149.000 c. j. nad plán. Provozovna trpí nadále velkým nedostatkem pracovních sil. Dále je prováděna rekonstrukce, která má být v dohledné době dokončena. Přes tyto potíže provozovna splnila letošní plán hrubé výroby na 109,3 %. Zisk byl překročen o 1.042.000 Kčs, třebaže v propočtu provozovna měla jen 93,2 % plánovaných pracovníků. Závod se opět letošního roku umístil na prvém místě mezi provozovnami Severočeských cihelen. Je letos držitelem standarty "Vítězný kolektiv 25. výročí osvobození". Na provozovně je kolektiv syrové výroby, který soutěží o titul BSP a je nositelem titulu "Kolektiv VIII. všeodborového sjezdu", který mu byl udělen též letos naší vládou a ÚRO.

Rovněž Rukavičkářské závody, nejmladší náš podnik, letošního roku dosáhly pěkných výsledků pracovních.

Ve všech uvedených závodech jsou většinou zaměstnány ženy. V závodě Sklo - Union tvoří vedle žen též základ pracovníků mladí občané naší obce. Do závodů se začínají prosazovat nové formy socialistické práce.

Závodní jídelny jsou v provozu v závodě Sklo - Union a v závodě Severočeských cihelen. Na pilu jsou obědy dováženy. JZD závodní kuchyni nemá.

Byly rozšířeny a zkvalitněny služby v obci. Podnik MNV Drobné provozovny poskytuje našim občanům následující služby: Praní a mandlování prádla, čištění šatů, opravu obuvi, holičství a kadeřnictví, malování bytů, práce natěračské, zasklívání oken a drobné truhlářské práce, klempířské a zednické práce. Opravy elektrospotřebičů, praček a provádění elektroinstalací. Připravuje se dovoz a odvoz propanbutanových bomb a odvoz popela z popelnic. Bylo zřízeno zahradnictví, kde bude postaven obytný domek a skleník. Zatím byla využívána pařeniště k pěstování sadby zeleniny a květiny pro výzdobu obce.

Úprava obce

Bylo pokračováno v úpravě ulic a to Valovské, Dukelské, Školní a Komenského. Všude po položení kanalizace a vodního potrubí byl položen asfaltový koberec. Po celé obci byla provedena výměna zastaralého elektrického vedení a nově instalováno veřejné elektrické osvětlení. Toto osvětlení bylo prodlouženo až k cihelně, aby pracující bez obav mohli časně ráno docházet do práce. Osvětlení je stožárové, výbojkové. Vedení elektrické energie bylo uloženo do kabelů v zemi.

Telefonní ústředna byla přemístěna do budovy poštovního úřadu, zrušeno povrchové vedení a uloženo do kabelů v zemi.

Na hřišti byla postavena nová šatna pro hráče, pokračováno v úpravě hrací plochy a oplocení hřiště. Zřízen nový chodník podél hřiště mimo silnici vedoucí na hřbitov i s elektrickým osvětlením.

Na hřišti pod rozhlednou na estrádní plošině byla postavena dřevěná chatka pro účinkující o různých slavnostech. Opraven kiosk a rozvod proudu s osvětlením přístupových cest. Osvětlení bylo prodlouženo do míst tanečního parketu, aby naše mládež tento parket mohla v případě pěkného počasí využívat k pořádání tanečních hrátek.

Byla provedena generální oprava jeslí, chybějící prostory byly přistaveny a zavedeno vytápění jeslí a kotelny v ZDŠ.

V roklích za cihelnou byla zřízena veřejná skládka pro všechny druhy odpadů z obce.

Památkovým úřadem a majitelem domu s. Al. Roučkem bylo opraveno chráněné průčelí domu č. p. 12.

Uplynulý rok hodnotím jako rok, vyznačující se velkou aktivitou MNV i občanů. Zvyšující se životní úroveň je nejlépe vidět na nových zařízení bytů, opravených domech, počtu nových majitelů aut a televizorů v obci.

Přesto, že mnoho našich občanů ještě dojíždí do různých zaměstnání v okolí - hlavně do Podbořan, mají i v obci možnost získat zaměstnání v našich závodech, kde je rádi přijmou. Občané, kteří dojíždějí do zaměstnání jinam, dělají tak ze setrvačnosti - zůstávají věrni závodu, kde již delší dobu pracují.

Dnes již každý musí vidět rozdíl mezi obcí v minulosti a obcí dneška. Společnou prací dojdeme ještě dále v zlepšování životního prostředí a vybavenosti naší obce. Těm, kteří se dnes starají o rozvoj obce patří naše poděkování a přání, aby to, co ještě by chtěli vybudovat v zájmu nás všech, se jim podařilo.


Prikner Karel,

kronikář


©
Městský úřad Kryry
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky